dng

Tarihçi, Arkeolog Dr. Fahri Dikkaya Rehberliğinde
“ÇAĞLAR BOYU ANKARA” GEZİSİ
Tarih: 18 Kasım 2018
Başlangıç Saati: 10:00
Süre: Yaklaşık 5 saat
Kontenjan: 45 kişi
Ücret: 10 TL

Gezi Programı:
Bu gezide, Ankara’nın kent tarihi boyunca değişen kültürel dönemleri ve bu dönemlerden artakalan arkeolojik ve mimari alanlar ziyaret edilecektir. Geziye, Ankara Kalesi’nin ziyareti ile başlanacak ve sonrasında Kale’nin tarihi yokuşlarında yer alan Selçuklu ve Osmanlı mimari eserlerinin ziyareti ile devam edilecektir. Ardından Anafartalar Caddesi’ne inilecek ve Cumhuriyet dönemi binaları ve Yahudi Mahallesi ziyaret edildikten sonra, Agustus Tapınağı’nın bulunduğu Hacı Bayram Camii’nin yer aldığı alana gelinecektir. Agustus Tapınağı ve Hacı Bayram Camii ziyaret edildikten sonra, Julian Sütunu ve tarihi Roma Caddesi ziyaret edilecek ve gezi Roma Hamamı’nın ziyaret edilmesi ile sonlanacaktır.


Dr.Fahri Dikkaya
, Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümünde ilk lisans eğitimine başlamış, ancak arkeoloji eğitimi almaya karar verdikten sonra, Ege Üniversitesi Arkeoloji bölümüne girmiştir. Lisans derecesini Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nden 1999 yılında, yüksek lisans derecesini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yerleşim Arkeolojisi Programı’ndan 2003 yılında, doktora derecesini Bilkent Üniversitesi Tarih Bölümü’nden 2015 yılında almıştır. TED Üniversitesinde 2015 yılından itibaren tarih dersleri vermektedir.


Notlar:

  • Gezi otobüsleri TED Üniversitesi Kolej Kampüsü’nden kalkacaktır.
  • Katılımcıların en geç 9.45’de kampüse gelmeleri gerekmektedir.
  • Gezi sırasında öğle yemeği için bir mola verilecektir.
  • Yürüyüş için rahat kıyafetler ve ayakkabı tercih etmenizi ve hava koşullarını göz önünde bulundurarak yanınızda yağmurluk/şemsiye bulundurmanızı öneririz.
  • Fotoğraf makinenizi unutmayınız.